logo
امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۲۳:۵۳
[ شناسه خبر : ۳۷۲۸۰ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 3 دقیقه ]
معاون هماهنگی محیط کسب و کار وزارت صنعت،معدن و تجارت:

تمرکز وزارت صمت بر تولید صادرات‌محور است

تمرکز-وزارت-صمت-بر-تولید-صادرات‌محور-است-
معاون هماهنگی محیط کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هم‌اکنون نیاز کشور به تولید و گردش اقتصادی بیش از گذشته اهمیت دارد بنابراین محور تمرکز این وزارتخانه در سال جهش تولید با مشارکت مردم، تولید صادرات‌محور و دانش‌بنیان است.

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی «موج رسا» به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، محمد‌مجید فولادگر در جلسه نشست با فعالین اقتصادی استان زنجان، اظهار داشت: مقام معظم رهبری بارها فرمودند که مسئله تولید و اقتصاد در عرصه نوظهور حکمرانی کشور و تقابل بین‌المللی، پاشنه آشیل کشور است و ما در این خصوص ضعف داریم که باید آن را برطرف کنیم.

بیشتر بخوانید

وی با بیان اینکه صادرات، مرزهای اقتصادی کشور را توسعه می‌دهد، ادامه داد: ما در بسیاری از حوزه‌ها فراتر از مرزهای جغرافیایی حرکت کرده‌ایم که از قدرت کشور نشات می‌گیرد.

معاون هماهنگی محیط کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مرزهای حوزه اقتصادی کشور کوچکتر از مرزهای جغرافیایی است، گفت: به همین دلیل مشکلاتی در این بخش وجود دارد، بنابراین با نگاه صادراتی می‌توانیم توسعه آن را رقم بزنیم.

وی افزود: رویکرد دولت صادرات بر محور دانش‌بنیان‌ها است و بر این مبنا درخواست می‌شود فعالان و تولیدکنندگان در این حوزه حرکت‌های جدیتری انجام دهند.

فولادگر با بیان اینکه اغلب شرکت‌ها در حوزه دانش‌بنیان، آی‌تی، تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و به نوعی یک در هزار در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌شود، اظهار داشت: فعال‌سازی ظرفیت‌های این حوزه به تحولات اکوسیستم آن منجر می‌شود.

معاون هماهنگی محیط کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هم‌اکنون نیاز کشور به تولید و گردش اقتصادی بیش از گذشته اهمیت دارد بنابراین محور تمرکز این وزارتخانه در سال جهش تولید با مشارکت مردم، تولید صادرات‌محور و دانش‌بنیان است.

 وی با اشاره به فعالیت حدود ۱۰ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور، اضافه کرد: اگر مقیاس فروش ۲ هزار میلیارد ریالی را برای آنها در نظر بگیریم فقط ۱۰۰ مورد آنها به توسعه رسیده‌اند.

 معاون هماهنگی محیط کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: اگر مراقبت لازم از آنها انجام نگیرد، زمین، ماشین‌آلات و تسهیلات مورد نیاز آنها فراهم نشود، ۹۹ درصد از این شرکت‌ها در فضای رقابتی و هزینه‌ای قادر به ادامه فعالیت نخواهند بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر فقط ۲ درصد منابع شرکت‌ها به این سمت هدایت شود، به طور قطع اکوسیستم دانش‌بنیان کشور متحول می‌شود.

فولادگر افزود: در این راستا در وزارتخانه نیز خط ویژه حمایتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته شده است و شرکت‌ها بدون نوبت، ارز مورد نیاز را دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه در حوزه تسهیلات نیز شرکت‌های دانش‌بنیان در اولویت هستند، اظهار داشت: طی مذاکرات صورت گرفته با امور مالیاتی قرار شده برای رسیدگی به پرونده مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان از ظرفیت‌های دفاتر تخصصی رسیدگی مالی بهره‌گیری شود تا شرکت‌های دانش بنیان به بوروکراسی اداری گرفتار نشوند.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست‌گذاری‌ها به این سمت است که سایر شرکت‌ها نیز به میدان دانش‌بنیان‌ها وارد شوند.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر