logo
امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۴:۴۸
[ شناسه خبر : ۳۶۴۸۴ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 1 دقیقه ]
هشدار رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش زنجان:

ماهی قرمز سفره هفت‌سین را در رودخانه‌ها رها نکنید

ماهی-قرمز-سفره-هفت‌سین-را-در-رودخانه‌ها-رها-نکنید
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش زنجان با بیان اینکه قدرت تخم‌ریزی ماهیان قرمز بسیار زیاد است و این امر سبب می‌شود تا این ماهیان بعد از مدتی گونه غالب در رودخانه‌ها شوند، گفت: به همین دلیل توصیه می‌شود تا ماهی قرمز سفره هفت‌سین در رودخانه‌ها رها نشود.

 پرویز رستمی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری_تحلیلی «موج رسا» با اشاره به اینکه استفاده از ماهی قرمز برای تزیین سفره‌های هفت‌سین اگرچه هیچگونه سابقه تاریخی ندارد اما بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند آن را در سفره هفت سین خود قرار دهند، اظهار داشت: اما این ماهی‌ها می‌توانند خود منشا بیماری باشد.

بیشتر بخوانید

وی با بیان اینکه خرید و نگهداری این ماهیان امکان دارد به سلامتی خانواده آسیب بزند، افزود: لمس این ماهیان به دلیل احتمال وجود میکروب‌ها، قارچ‌ها و برخی عوامل بیماری‌زا برای کودکان خطرناک است.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش زنجان گفت: افراد چنانچه این ماهی‌ها را لمس می‌کنند حتما پس از آن دست‌های خود را با آب و صابون شستشو دهند.

وی یکی دیگر از خطرات این ماهیان را ریختن آب تنگ ماهی در رودخانه‌ها اعلام کرد و ادامه داد: چنانچه این ماهیان آلوده باشند این آلودگی به سایر آبزیان سرایت می‌کند.

رستمی با بیان اینکه با توجه به عمر کوتاه برخی از این ماهیان بسیاری از افراد تصور می‌کنند ماهیان قرمز را باید در رودخانه‌ها رها کنند، گفت: در حالی که این گونه غیر بومی برای آبزیان بومی خطرناک است.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش زنجان تصریح کرد: قدرت تخم‌ریزی ماهیان قرمز بسیار زیاد است و این امر سبب می‌شود تا این ماهیان بعد از مدتی گونه غالب در رودخانه‌ها شوند.

وی تصریح کرد: چنانچه برای سفره هفت سین خود ماهی خریداری کردند بعد از مدتی آن را در مکان‌هایی که مشخص می‌شود رها کنند تا آسیبی به آبزیان بومی وارد نشود.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر