logo
امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۲۷
[ شناسه خبر : ۳۰۳۱۸ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 2 دقیقه ]

بررسی ادعای سازمان هواپیمایی کشوری؛ آیا بلیت هواپیما با قیمت سال ۱۴۰۰ فروخته می‌شود؟

بررسی-ادعای-سازمان-هواپیمایی-کشوری؛-آیا-بلیت-هواپیما-با-قیمت-سال-۱۴۰۰-فروخته-می‌شود؟-
در حالی سازمان هواپیمایی کشوری مدعی شده است بلیت پروازهای داخلی با قیمت سال ۱۴۰۰ فروخته می‌شود که بررسی جدول قیمت بلیت پروازها این ادعا را اثبات نمی‌کند.

به گزارش موج رسا; بررسی اطلاعیه‌ جدید سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص قیمت بلیت هواپیما و کمبود آن نشان می‌دهد فرآیند افزایش قیمت درخواستی شرکت‌های هواپیمایی به مراحل نهایی خود نزدیک شده است.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: «نرخ بلیت هواپیما کماکان براساس نرخ‌های مصوب سال 1400 به فروش می‌رسد و بدون تصمیم سازمان هواپیمایی کشوری و ستاد تنظیم بازار شرکت‌های هواپیمایی اجازه فروش با قیمت بالاتر را ندارند و قیمت‌ها تابع قوانین و مقررات است، حال نباید از نظر دور داشت که تقاضای مطرح‌شده در خصوص افزایش قیمت از سوی ایرلاین‌ها تابع شاخص‌های اقتصادی، نرخ تورمی و نرخ ارز است به‌گونه‌ای که نرخ بلیت علی‌رغم عدم تغییر در طول 22 ماه گذشته ثابت مانده اما حقوق و دستمزد کارکنان‌ این بخش چه خصوصی و چه دولتی بیش از 50 درصد افزایش یافته است.»

اما آیا این ادعای سازمان هواپیمایی کشوری صحت دارد؟ برای صحت‌سنجی این ادعا جدول قیمت بلیت پروازهای داخلی انجمن شرکت‌های هواپیمایی را بررسی می‌کنیم؛ به‌عنوان نمونه قیمت مصوب بلیت پرواز تهران ـ اصفهان در آذرماه سال 1400 معادل 727 هزار و 700 تومان بوده که در جدیدترین به‌روزرسانی قیمت سایت انجمن شرکت‌های هواپیمایی نرخ این مسیر پروازی به 754 هزار و 800 تومان افزایش یافته است.

قیمت بلیت پرواز تهران ـ ایرانشهر نیز سال 1400 یک‌میلیون و 160 هزار و 500 تومان بوده که به یک‌میلیون و 399 هزار و 700 تومان افزایش یافته است، یعنی حدود 20.6 درصد افزایش قیمت.

در مثالی دیگر نرخ بلیت پرواز تهران ـ زاهدان در سال 1400 بالغ بر یک‌میلیون و 256 هزار تومان بوده که با رشد حدود 4درصدی به یک‌میلیون و 300 هزار تومان افزایش یافته است. نرخ بلیت پرواز تهران ـ شیراز نیز سال 1400 معادل 895 هزار و 500 تومان بوده که امسال قیمت این مسیر پروازی به یک‌میلیون و 27 هزار و 900 تومان افزایش یافته است، یعنی حدود 15 درصد افزایش، همچنین قیمت مصوب کنونی بلیت پرواز اصفهان ـ چابهار یک‌میلیون و 316 هزار و 500 تومان است، در حالی که قیمت این مسیر پروازی در سال 1400 معادل یک‌میلیون و 269 هزار تومان بود!

به گزارش تسنیم، بررسی جدول‌های منتشرشده قیمت بلیت پروازهای داخلی از سوی انجمن شرکت‌های هواپیمایی کشوری واقعی نبودن ادعای سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص فروش بلیت پروازها با قیمت مصوب سال 1400 را نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است مستندات مربوط به نرخ بلیت پروازهای داخلی موجود است و در صورت نیاز منتشر خواهد شد.

 

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر