logo
امروز : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲:۴۹
[ شناسه خبر : ۳۰۲۹۹ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 4 دقیقه ]

اروپایی‌ها با آمریکا به قهقرا نروند

-اروپایی‌ها-با-آمریکا-به-قهقرا-نروند
رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: آمریکا در مسیر افول قرار گرفته است و اگر اروپا و سایر هم‌پیمانان آمریکا خود را از زنجیرهای حمایت کورکورانه آمریکا رها نکنند همراه با آن به قهقرا خواهند رفت.

به گزارش موج رسا; سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح امروز در همایش هندسه نظم جدید جهانی طی سخنانی اظهار داشت: از یک سال قبل که رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع دانشگاهیان ضرورت بررسی تغییرات این نظم جهانی و نظم آینده و تعیین جایگاه کشور در این نظم محتمل را تبیین کردند، این دانشگاه مقدمات برگزاری این همایش را پیگیری کرد.

وی افزود: قاعده حاکم بر نظم‌های جهان‌شمول در دوره‌های تاریخی مختلف متغیر بوده است و پایداری یک نظم مقرون به صحت نیست.

باقری ادامه داد: از ابتدای قرن 20 دو بلوک شرق و غرب به‌دنبال دستیابی منافع بیشتر و تسلط بر منطقه غرب آسیا و سایر ظرفیت‌های راهبردی آن بودند. در تحولات بعدی شکل‌گیری جنگ سرد در قالب یک جنگ دوقطبی چهل‌ساله و در ادامه محو شدن کمونیسم از معادلات جهانی و در پی آن تجاوز وحشیانه آمریکا به کشورهای عراق و افغانستان و ایجاد داعش برای سرنگونی دولت‌های سوریه و عراق همگی نشان‌دهنده تغییر نظم‌های جهانی بوده است.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح تصریح کرد: اما شواهد نشان می‌دهد نظم تک‌قطبی هیچ وقت شکل پایدار به خود نگرفته است و جهان در آستانه یک نظم جدید است. ظهور انقلاب اسلامی در ایران و به‌عنوان گامی در مسیر حاکمیت امر الهی یک استثنای مهم در حال رشد و توسعه در این مسیر محسوب می‌شود. انقلاب اسلامی یکی از عوامل مهم عدم شکل‌گیری استیلای آمریکا بر جهان است و این حرکت ادامه خواهد داشت.

وی گفت: وعده‌های خدا نشان می‌دهد اراده الهی بر سرنگونی نظام‌های استکباری و ایجاد نظام‌های صالحان در جهان است و انقلاب اسلامی ایران هم در این مسیر است.

باقری اظهار داشت: تلاش برای رهبری مطلق بر جهان با شکست مواجه شده است که نشانه‌های آن را در عقب‌نشینی فرارگونه از عراق و افغانستان و کاهش چشمگیر نیروهای نظامی آمریکا در غرب آسیا، سردرگمی آمریکا در استقرار در غرب آسیا، جنوب چین و غرب اروپا و سایر عوامل می‌توان دید. آمریکای امروز به‌طور چشمگیری نسبت به گذشته ضعیف‌تر و منزوی‌تر شده است.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح تصریح کرد: اسرائیل غاصب فلسطین از سودای در اختیار گرفتن نیل تا فرات و تجربه پیروزی در جنگ با اعراب و در اختیار داشتن قدرت نظامی، در سراشیبی افول قرار گرفته و پس از شکست در جنگ 33روزه در عرصه‌های گوناگون دچار مشکلات اساسی است، اما در مقابل ملت مظلوم فلسطین و محور مقاومت در اوج قدرت و هماهنگی و حرکت روبه‌رشد در مسیر آزادی فلسطین است.

وی گفت: قدرت‌گیری اقتصادی چین و گرفتن قدرت اول اقتصادی در جهان از آمریکا و سرمایه‌گذاری در سراسر آسیا و بخشی از قدرت آفریقا و اروپا و افزایش قدرت نظامی نشانه مهم دیگری از تغییر در هندسه نظم و قدرت جهان است.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: عبور روسیه از اعتماد به غرب و ایستادگی در برابر توسعه ناتو به‌سمت شرق حتی به‌قیمت درگیر شدن در یک جنگ و از سوی دیگر اصرار آمریکا بر ادامه جنگ حتی به‌قیمت انهدام زیرساختهای اوکراین و اصرار روسیه بر ایجاد یک منطقه حائل، به‌نظر می‌رسد این جنگ به‌سادگی پایان نخواهد یافت و با مسدود شدن مسیرهای انتقال کالا و انرژی به اروپا موجب ایجاد نگاه به شرق در روسیه خواهد شد.

باقری ابراز کرد: پیشرفت علوم جدید از دیگر ویژگی‌های جهان جدید است که آمریکا در این حوزه نیز دیگر سرآمد جهان نیست. آمریکا در مسیر افول قرار گرفته است و اگر اروپا و سایر هم‌پیمانان آمریکا، خود را از زنجیرهای حمایت کورکورانه آمریکا رها نکنند همراه با آن به قهقرا خواهند رفت.

وی گفت: آسیا و شرق مقابل زورگویی آمریکا هم‌نظر هستند و دولت‌ها با جمع شدن در پیمان شانگهای در مسیر هم‌افزایی قرار دارند، این بخش از جهان قطعاً قدرت برتر آینده جهان خواهد بود.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح عنوان کرد: کشور ایران با دارا بودن موقعیت و منابع ممتاز دارای تاریخی سرشار از افتخار و سربلندی و ظرفیت بالقوه کم‌نظیری در رشد جهش‌گونه در سلسله‌مراتب قدرت جهانی است.

وی گفت: قدرت بازدارنده نظامی در جهت دوستی و برادری با کشورهای همسایه و ایستادگی در برابر زورگویی آمریکا سپر امنیتی خوبی فراهم کرده است و سیاست قطعی کشور برای توسعه صلح و دوستی با همسایگان و عدم چشم‌داشت به سرزمین و منافع دیگران بستر لازم برای بهره‌مندی کشورهای دوست از ظرفیت‌های ایران را فراهم کرده است.

سردار باقری اعلام کرد: نیروهای مسلح ایران از هم‌افزایی ارتش‌های بزرگ کشورهای آسیایی در قالب پیمان شانگهای برای شکل‌دهی به یک توان برتر صلح‌جوی جهانی، از تولید مشترک محصولات نظامی مورد نیاز استقبال می‌کند و در قبال ایفای نقش خود در امنیت منطقه پاسخگو است.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح در پایان گفت: رویکرد حضور نظامی آمریکا و همراهان اروپایی او را به‌ضرر منطقه می‌دانیم و حق حاکمیت مردم فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسیم و با تمام توان به آن کمک می‌کنیم.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر