logo
امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰:۳۷
[ شناسه خبر : ۲۹۹۱۵ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 2 دقیقه ]
مسکو:

خطر درگیری روسیه با ناتو در حال افزایش است

خطر-درگیری-روسیه-با-ناتو-در-حال-افزایش-است
معاون وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه کشورش نیروی نظامی کافی برای جلوگیری از مسلط‌شدن ناتو بر دریای بالتیک را دارد، گفت افزایش ۱۲۰۰ کیلومتری خط تماس روسیه و ناتو خطرات برخورد را چند برابر کرده است.

به گزارش موج رسا; «الکساندر گروشکو» معاون وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه بامداد پنجشنبه به ارزیابی شرایط میدانی بین این کشور با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بحبوحه جنگ اوکراین پرداخت.

گروشکو در مصاحبه با روزنامه «ایزوِستیا» گفت که روسیه نیروی نظامی کافی برای جلوگیری از مسلط‌شدن ناتو بر دریای بالتیک و تبدیل‌شدن آن به «دریای ناتو» را در اختیار دارد.

وی در این‌باره توضیح داد: «همکاران ما در بروکسل دوست دارند از چنین اصطلاحاتی مانند دریاچه ناتو یا دریای ناتو استفاده کرده و درباره آن صحبت می‌کنند. در واقع اینطور نیست و روسیه به اندازه کافی نیروی نظامی و ابزارهای دیگر برای جلوگیری از این اتفاق را دارد».

این مقام روس با بیان اینکه کشورش هم آزادی ناوبری و هم آزادی عمل را برای نیروهای دریایی خود تضمین می‌کند، اظهار داشت: «ما منابعی در اختیار داریم تا در صورت لزوم نشان دهیم که رویاهای ناتو محقق نمی‌شوند».

به نوشته ایزوستیا، گروشکو با هشدار درباره افزایش خطر درگیری مستقیم بین نیروهای روسیه و ناتو، گفت: «متاسفانه خطرات در حال افزایش است و همه آن را می‌دانند».

وی در توضیح نظر خود تصریح کرد: «به‌عنوان بارزترین نمونه، وضعیت منطقه بالتیک است که با تلاش مشترک کشورهای ناتو از منطقه‌ای آرام به منطقه رقابت نظامی تبدیل شده است».

طبق این گزارش، معاون وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه مسکو به هر طریق ممکن برای عادی‌سازی اوضاع در منطقه بالتیک تلاش کرده، ادامه داد: «اما هیچ یک از پیشنهادات ما مورد توجه ائتلاف ناتو قرار نگرفت».

گروشکو همچنین افزود: «افزایش ۱۲۰۰ کیلومتری خط تماس روسیه و ناتو در نتیجه ورود فنلاند به این ائتلاف، خطرات برخورد را چند برابر افزایش می‌دهد».

پیش از این نیز «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین با بیان اینکه گسترش ناتو به سمت مرزهای روسیه باعث نگرانی مسکو است، گفته بود که این کشور نیز در حال اتخاذ تدابیری برای ایجاد تعادل در ساختار امنیتی قاره اروپا است.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر