logo
امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱:۲۳
[ شناسه خبر : ۲۹۷۱۶ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 4 دقیقه ]
رئیسی:

دانشمندان برای رفع مشکلات راهکار ارائه کنند

دانشمندان-برای-رفع-مشکلات-راهکار-ارائه-کنند
رئیس جمهور از پژوهشگران خواست علاوه بر تلاش برای پیشرفت علمی ، با شناخت مسائل کشور، راهکارهای عملیاتی برای رفع مشکلات، ارائه کنند.

به گزارش موج رسا; سید ابراهیم رئیسی با اشاره به جایگاه علمی ایران در منطقه و جهان، جامعه علمی بخصوص دانشمندان کشور را تضمین کننده شتاب رشد علمی کشور دانست.

وی ارائه راهکار برای حل مسائل و مشکلات کشور را از ویژگی‌های علوم کاربردی دانست و از دانشمندان و پژوهشگران خواست علاوه بر تلاش برای پیشرفت علمی و فتح مرزهای دانش، با شناخت مسائل کشور، راهکارهای عملیاتی برای رفع مشکلات ارائه کنند.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش از ضرورت توجه به تامین نیازهای جامعه علمی کشور گفت و افزود: با توجه به امکانات و ظرفیت‌های فراوان موجود در کشور، مشکلاتی مثل تامین مسکن اساتید و دانشمندان و یا اشتغال دانشجویان و فارغ التحصیلان دوره دکترا قابل حل است.

رئیسی همچنین در پاسخ به درخواست برخی اساتید حاضر در جلسه برای تامین تجهیزات مورد نیاز مراکز علمی، بر ضرورت تقویت صندوق ویژه پژوهش در وزارت علوم و تامین بودجه مورد نیاز تهیه تجهیزات لازم از محل منابع این صندوق تاکید کرد.

وی با تاکید بر اینکه هزینه در حوزه علم و دانش و دانشگاه‌های کشور حقیقتا سرمایه‌گذاری است و نه هزینه اظهار داشت: با برنامه‌ریزی صحیح می‌توان علم و دانش به دست آمده در مراکز علمی را به ثروت پایدار تبدیل کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به ترفندهای دشمنان برای جذب نخبگان کشورها تاکید کرد: باید زمینه‌های حضور دانشمندان ایرانی را که سرمایه‌های کشور هستند، در داخل فراهم کنیم.

رئیسی با بیان اینکه بخش تولید کشور به شدت نیازمند نیروهای ماهر، کاردان و دانشمند است، وزارتخانه‌های علوم و بهداشت را مامور کرد زمینه تسهیل حضور نیروهای ماهر و دانشمندان را در بخش‌های مختلف تولیدی کشور فراهم کنند. موافقت با پیشنهاد تشکیل بنیاد دانشمندان برتر کشور برای رصد مشکلات کشور و ارائه راهکار رفع آنها از دیگر محورهای صحبت‌های رئیس جمهور در این جلسه بود.

رئیسی با تاکید بر اهمیت ارتقای بهره‌وری در کشور، وجود بیش از صد هزار عضو هیئت علمی در کشور را ظرفیت مناسبی برای ارائه راهکار حل مشکلات از جمله افزایش بهره‌وری در کشور دانست.

وی تجربه استفاده از ظرفیت دانشجویان، دانشمندان و اساتید دانشگاه‌های وزارتخانه‌های علوم و بهداشت در زمینه حل مسائل کشور را موفق دانست و گفت: روزگاری مردم برای تزریق واکسن کرونا به دیگر کشورها می‌رفتند، اما دانشمندان ما با افتخار 6 نوع واکسن تولید کردند و کشور از واردکننده واکسن به صادرکننده تبدیل شد.

پیش از سخنان رئیس‌جمهور آقایان زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، مجتبی شمسی‌پور استاد تمام دانشگاه رازی کرمانشاه، همیشه‌کار استاد داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دهقان استاد ممتاز دانشگاه صنعتی امیرکبیر، علی کبیر استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، فخرالدین صالحی جوان‌ترین دانشمند پر استناد کشور در حوزه صنایع غذایی، پیام نجفی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اصفهان و خانم‌ها سوده غفوری‌فرد و فروزان کریمی اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و نجمه شیخ‌زاده استاد تمام دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز، در سخنانی به تشریح مهمترین مسائل حوزه علم و دانش در کشور پرداختند.

اهمیت پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی استادمحور با هدف شناسایی دانشجویان و اساتید برتر و نخبه، لزوم بهبود وضعیت فارغ‌التحصیلان دکتری و به‌کارگیری آنها در دستگاه‌های اجرایی مختلف کشور، مانع‌زدایی از تولید دارو با صدور مجوزهای لازم و ایجاد رقابت در صنعت داروسازی کشور، اختصاص تسهیلات کم بهره برای بهبود وضعیت داروسازی کشور و حمایت کامل از دانشجویان نخبه برای شتاب‌بخشی به حرکت علمی کشور بخشی از مسائل و دغدغه‌های مطرح شده در این نشست بود.

همچنین سخنرانان خواستار توجه به رفع دغدغه‌های معیشتی و تامین مسکن مناسب برای اساتید و هیئت علمی جوان و استفاده بهینه از ظرفیت‌های علمی آنها، تشکیل صندوق ویژه برای حمایت از دانشمندان یک درصد و جلوگیری از مهاجرت آنها، تشکیل شبکه جهانی دانشمندان جهان اسلام برای جذب جوانان نخبه، استفاده جدی از ظرفیت‌های پژوهشی دانشجویان پسادکتری، تسهیل سازوکارهای قانونی حضور اساتید و دانشجویان در عرصه‌های بین‌المللی برای بروزرسانی اطلاعات علمی آنها، توجه جدی به حوزه پژوهش در بودجه کلی کشور برای پیشرفت در عرصه‌های علمی بین‌المللی و لزوم اجرای قانون حمایت از پژوهش‌های یک درصدی دانشمندان پر استناد و تقویت رشته‌های کشاورزی و صنایع غذایی کشور شدند.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر