logo
امروز : یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۵۷
[ شناسه خبر : ۲۶۳۷۸ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 2 دقیقه ]
مدیر کل دامپزشکی استان زنجان در گفت‌وگو با موج‌رسا:

آلودگی قارچی و انگلی عامل مرگ دسته جمعی ماهیان سد گلابر شد/ ۹۹ درصد تلفات مربوط به انواع ماهیان کفزی است

آلودگی-قارچی-و-انگلی-عامل-مرگ-دسته-جمعی-ماهیان-سد-گلابر-شد-۹۹-درصد-تلفات-مربوط-به-انواع-ماهیان-کفزی-است
مدیر کل دامپزشکی استان زنجان با بیان اینکه بعد از هر بار بارندگی سیلاب با سرعت وارد سد شده بستر به هم میخورد، گفت: به دلیل اینکه درگیری انگلی و قارچی نیز وجود دارد تلفات در ماهیان سد گلابر ایجاد می‌شود.

محمد باقر حاج کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; اظهار داشت: در زمان بارندگی در این فصول‌ بعد از هر بار باران، سیلاب با سرعت وارد سد شده ‌و همراه خود گل و لای زیادی را وارد سد می‌کند به همین دلیل مشخصات فیزیکی و شیمیایی آب به هم می‌خورد و تغییرات شدیدی در اکوسیستم آب ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه در این فصل ماهی های موجود در سد فعالیت شدیدتری دارند، افزود: با ورود سیلاب و گل و لای به سد نیز استرس زیادی به ماهی وارد می‌شود و سرعت تکثیر بالا رفته که همین موضوع تراکم را بالا می برد.

مدیر کل دامپزشکی استان زنجان گفت: همچنین با ورود گل و لای به سد آبشش‌های ماهی کارایی لازم را در آب گل آلود از دست می‌دهد و تنفس ماهی با مشکل مواجه می شود.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر دلایل مذکور طبق بازدیدی که از سد گلابر و ماهیان انجام شده، تراکم ماهی در سد خیلی بالاست، گفت: سن ماهی ها نیز رفته بالا رفته است با این حال چندین مورد نمونه برداری از ماهی ها انجام شده و انواع آلودگی قارچی و انگلی به فور در بین آن‌ها وجود دارد و همین امر از علل اصلی مرگ ماهی‌های سد گلابر است.

حاج‌کاظمی با اشاره به اینکه ۹۹ درصد تلفات ماهی‌های سد گلابر مربوط به انواعی از ماهی است که کفزی‌ هستند عنوان کرد: تغییرات اکوسیستم، تغییر شدید در خواص فیزیک و شیمیایی آب، بیماری انگلی، بیماری قارچی، اختلال در تنفس، افزایش فعالیت ماهی، استرس مربوط به گرم شدن آب، تراکم شدید ماهی دلایلی هستند که هر ساله در این فصل سبب مرگ دسته جمعی ماهیان سد گلابر می شوند./ب

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر