logo
امروز : یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲۱:۰۱
[ شناسه خبر : ۲۵۳۰۴ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 2 دقیقه ]

قراردادهای عجیب مسکن عامل افزایش قیمت‌ها

قراردادهای-عجیب-مسکن-عامل-افزایش-قیمت‌ها
کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به رواج قراردادهای شفایی در بازار مسکن، گفت: بخش بزرگی از معاملات بازار مسکن کشور به‌صورت غیررسمی انجام می‌شود.

به گزارش موج رسا; محمدرضا عبدلی، با اشاره به این‌که بخش بزرگی از معاملات مسکن به‌صورت غیررسمی انجام می‌شود، اظهار کرد: این معاملات به‌صورت مبایعه‌نامه‌هایی است که دستی نوشته می‌شود.

وی ادامه داد: حتی در بعضی وقت‌ها در مواردی قراردادهای شفاهی داریم. در واقع در زمینه اجاره اجاره و خرید و فروش واحدهای تجاری که خود به خود افزایش قیمت‌ها در حوزه تجاری بر مسکونی آن محلات هم تاثیرگذار است.

وی یادآور شد: این یک روند تدریجی دارد معمولا از مناطقی که می‌شود گفت سودآوری بالایی دارد از پایتخت یا از برخی از کلانشهرها شروع می‌شود و تا دورافتاده‌ترین روستاهای ما می رود.

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بیان کرد: یکی از زمینه‌هایی که شاید به آن توجه شود این است که در برخی از مناطق با افزایش تقاضای جدی روبرو هستیم. به‌ویژه مثلا برخی از مناطق ممکن است در گذشته حتی در زمره شهرهای کوچک بودند ولی به واسطه یک سری از تحولات که صورت گرفته تقاضای مسکن و مهاجرت افراد غیربومی افزایش یافته است.

به گزارش تسنیم، کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی پیش‌تر با انتقاد از عملکرد مشاوران املاک در کشور گفته بود: برای این‌که بتوانیم به نرخ‌گذاری اجاره مسکن و خرید و فروش ورود کنیم باید زمینه فعالیت مشاوران املاک را به‌صورت حرفه‌ای تر ارتقا دهیم.

عبدلی با یادآوری مباحث مربوط به انتقال اتحادیه مشاوران املاک از وزارت صمت به وزارت راه و شهرسازی، افزود: این بحث به‌تنهای نمی‌تواند فعالیت مشاوران املاک را نظام‌مند کند.

وی تاکید کرد: شاید بهترین حالت این است که اتحادیه به کانون تبدیل و از زیرمجموعه قانون اصناف خارج شود. نحوه فعالیت دفاتر املاک بتواند به‌صورت حرفه‌ای درآید. این‌گونه نباشد هر کسی در هر نقطه‌ای بدون کمترین تخصص و تحصیلات دفتر مشاور املاک تاسیس کند.

وی بیان کرد: در بسیاری از روستاهای گردش پذیر، تعداد مشاوران املاک از تمام واحدهای تجاری روستاها بیشتر است، در شهرها وضعیت در برخی مناطق اسفناک است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر