logo
امروز : چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱:۱۰
[ شناسه خبر : ۲۵۱۹۹ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 2 دقیقه ]

مهمتر از دفاع مقدس و دفاع از حرم

مهمتر-از-دفاع-مقدس-و-دفاع-از-حرم
عمل به "جهاد تببین"، امروز در صدر وظایف علاقمندان به انقلاب اسلامی و ترک آن مخاطره آمیز و میدان دادن به مهمترین تهدید و تهاجم دشمن یعنی جنگ نرم است.

به گزارش موج رسا; مهدی فضائلی طی یادداشتی نوشت: شاید عده‌ای چنین تصور کنند که پاگذاشتن در میدان جنگ سخت و جهاد نظامی، مهمترین و دشوارترین کارهاست و مردان میدان از این جهت سرآمد همه هستند.

در ارزش و جایگاه جهاد سخت تردیدی نیست و همین بس که کشته شدگان این میدان "شهید" محسوب می شوند و پاداش های گوناگونی را از خدای متعال دریافت می کنند از جمله "عند ربهم یرزقون را".

از همین رو، شهدای دفاع مقدس و دفاع از حرم، نزد مردم ما جایگاه رفیعی دارند و غبطه برانگیز هستند.

در عین حال، اگر دقیق نگاه کنیم و نیک بنگریم، مجاهدان میدان رزم، محصول یک روشن بینی و تشخیص درست و به هنگام وظیفه خود هستند و این روشن بینی و تشخیص درست، نتیجه روشنگری کسانی است که توانسته اند چنین تأثیری داشته باشند.
شاید یک دلیل اینکه فرموده‌اند: مداد العلما افضل من دماء الشهداء همین باشد.

رهبر حکیم انقلاب اسلامی نیز بتازگی در دیدار با جمعی از مداحان اهل بیت، با اشاره به ادای وظیفه در دوران دفاع مقدس، دفاع از حرم و حضور در عرصه علمی و  میدان خدمات اجتماعی فرمودند:"...لکن از همه‌ی اینها مهم‌تر عرصه‌ی تبیین و روشنگری است. اگر روشنگری بود، همه‌ی این عرصه‌های گوناگون در وقت خود و جای خود وضعشان روشن خواهد شد و مردان خودشان را پیدا خواهند کرد."

همین یک عبارت کافی است تا اهمیت " جهاد تبیین" را خصوصا" در دوران کنونی دریابیم.

همانطور که ورود به میدان رزم و جهاد علمی، پیش نیازهایی دارد کسانی که می خواهند وارد میدان جهاد تبیین بشوند نیز باید مقدماتی را طی کنند.

مجاهدان عرصه تبیین، باید کلیات این جهاد مانند مفهوم جهاد، اهمیت جهاد تبیین، چرایی ضرورت آن و ثمرات این جهاد را بدانند.

الزامات جهاد تبیین نظیر رعایت اخلاق و قانون، بهنگام بودن، استقامت و بصیرت، مداومت در تکرار،نوآوری و بهره‌گیری از معارف اندیشمندان انقلاب اسلامی، دومین پیش نیاز این جهاد است.

سومین مقدمه دیگر جهاد تبیین، آشنایی با روشها و تکنیک های جهاد تبیین است؛ از مواجهه حضوری با مخاطب گرفته تا تشکیل حلقه های معرفتی و تولید محصولات چند رسانه‌ای.

و چهارمین حلقه زنجیره جهاد تبیین، تشخیص موضوعاتی است که نیاز به تبیین دارند.

اعتقادات بنیادین، شناخت انقلاب اسلامی، شناخت امام(ره) و خط امام، درک صحیح از دشمنان انقلاب اسلامی بویژه شیطان بزرگ، هویت ملی و زن و خانواده از جمله این موضوعات هستند.

با توجه به تعدد و تنوع موضوعات، اولویت بندی آنها پنجمین کاری است که برای جهاد تبیین باید صورت گیرد.

عمل به این جهاد، امروز در صدر وظایف علاقمندان به انقلاب اسلامی و ترک آن مخاطره آمیز و میدان دادن به مهمترین تهدید و تهاجم دشمن یعنی جنگ نرم است.

منبع: مشرق

انتهای خبر/

فرم ارسال نظر